• Bielsko-Biała
  • Bieruń
  • Bydgoszcz
  • Bytom
  • Cieszyn
  • Częstochowa
  • Czechowice Dziedzice
  • Czeladź
  • Dąbrowa Górnicza
  • Gliwice
  • Jaworzno
  • Kadry wskaźnik fluktuacji
  • Kochanowice
  • Konopiska
  • Krosno
  • Lublin
  • Miasteczko Śląskie
  • Mysłowice
  • Nowy Targ
  • Odpady poziom recyklingu
  • Powiat opoczyński
  • Powiat piotrkowski
  • Powiat radomszczański
  • Powiat sieradzki
  • Powiat wieruszowski
  • Pyskowice
  • Radlin
  • Ruda Śląska
  • Rzeszów
  • Tarnów
  • Tychy
  • Uczestnicy programu
  • Wodzisław Śląski
  • Żory
  • Zabrze
  • Zbrosławice
Start -> Aktualności

Aktualności

26-06-2012 - Bieżące wyjaśnienia dotyczące wypełniania ankiety za rok 2011

 Wszystkie dotychczasowe wyjaśnienia w wersji WORD uporządkowane według:

-  daty odpowiedzi <tutaj>  (stan na dzień 11.06.2012)

- zakresów tematycznych  <tutaj>  (stan na dzień 06.07.2012)

 

Wyjaśnienia z dnia 25.06.2012 – zgłaszający: UM Krosno

Dotyczy: Postępowania administracyjnego - decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych
Pytanie: jak rozumieć pytania podane w punktach  8 i 11 oraz 9 i 10 ankiety - czy one się nie powielają? O jaki termin ustawowy chodzi w punktach 10 i 11? 
Wyjaśnienie: W pytaniu 10 i 11 chodzi o 60 dniowy zgodny z prawem termin wydania decyzji . Pytanie 8 dotyczy liczby decyzji, które zostały wydane w terminie do 45 dni czasu faktycznego rozumianego jako czas, który upływa od złożenia wniosku przez stronę do wydania decyzji - terminowość bez uwzględnienia okresów zawieszenia postępowania. W pytaniu 11 zaś chodzi o decyzje, które zostały wydane w ciągu 60 dni uwzględniając terminy zawieszenia. Podobnie jest z pytaniami 9 i 10 z tą różnicą że dotyczą decyzji z postępowaniem ocenowym. W pytaniu 9 są to decyzje do 60 dni
faktycznego czasu , zaś 10 uwzględniającym terminy zawieszenia.

 

Wyjaśnienia z dnia 25.06.2012 – zgłaszający: UM Radlin

Dotyczy: Informacji ogólnych o urzędzie i danej jednostce terytorialnej
Pytanie: czy mamy wykazywać etaty straży miejskiej w ogólnej liczbie etatów na 31 grudnia 2011? (straż miejska znajduje się w strukturze UM ale jej wynagrodzenia nie obiążają funduszu płac)?
Wyjaśnienie: Wliczamy Straż Miejską w  etaty, a na pytanie 16. Czy w strukturze urzędu znajduje się Straż
Miejska? - odpowiadamy: tak, z adnotacją że wynagrodzenia Straży Miejskiej nie obciążają funduszu płac.

Dotyczy:  Organizacji pracy urzędu
Pytanie: nie jesteśmy w stanie podzielić kosztów delegacji (delegacje księgujemy razem - zarówno te związane ze szkoleniami jak i inne delegacje) - możemy podać kwotę ogólną szkoleń i wszystkich delegacji - czy możemy wskazać tylką tę jedną pozycję?
Wyjaśnienie: W przypadku braku możliwości podzielenia delegacji na te związane ze szkoleniami i pozostałe prosze o podanie kwoty samych szkoleń. Podanie kwoty szkoleń i wszystkich delegacji może w istotny sposób zaburzyć
gromadzone dane. Czy w przyszłości jest możliwe wydzielenie kosztów delegacji tak aby można byłoby wskazać te związane ze szkoleniami ?

 

Wyjaśnienia z dnia 14.06.2012 – zgłaszający: UM Gliwice

Dotyczy: postępowań administracyjnych - pozwoleń na budowę
Pytanie: Czy dane do zestawienia mają dotyczyć jedynie decyzji administracyjnych o pozwoleniu na budowę, czy należy również wykazać inne decyzje administracyjne wydawane przez Wydział Architektury i Budownictwa takie jak: sprzeciwy do zgłoszeń, przeniesienia decyzji o pozwoleniu na budowę lub zezwolenia na realizację inwestycji drogowej.
W drugim przypadku niemożliwe jest przedstawienie jednego średniego czasu wydawania decyzji, gdyż dla tych różnych spraw są przewidziane inne terminy realizacji. W związku z powyższym proszę o odpowiedź czy mamy przekazać dane dotyczące tylko decyzji o pozwoleniu na budowę?
Wyjaśnienie: Tak, chodzi wyłącznie o decyzje administracyjne dotyczące pozwoleń na budowę.

 


Wyjaśnienia z dnia 13.06.2012 – zgłaszający: UM Rybnik

Dotyczy: realizacji usług społecznych w drodze konkursów na działalność pożytku publicznego.
Pytanie: Prośba o wyjaśnienie: Liczba etatów wykonujących zadanie organizacji konkursów na działalność pożytku publicznego: Czy szacując liczbę etatów wykonujących ww. zadanie należy uwzględnić pracę związaną tylko i wyłącznie z samym skonstruowaniem treści zarządzenia zawierającego ogłoszenie o otwartym konkursie, czy należy uwzględnić również weryfikację składanych ofert, kwestię ujmowania w rejestrze ofert, pracę komisji konkursowych, w dalszym etapie skutkującą przygotowaniem zarządzenia w sprawie przydzielenia dotacji, co z kolei pociąga za sobą konieczność przygotowania umowy dotacji, realizacji zadania a w końcowym efekcie również czynności związane z rozliczenie przyznanego dofinansowania?
Wyjaśnienie: Tak, szacując liczbę etatów wykonujących zadanie realizacji usług społecznych w drodze konkursów na działalność pożytku publicznego należy uwzględnić pracę nie tylko z samym skonstruowaniem treści zarządzenia, zawierającego ogłoszenie o otwartym konkursie ale też uwzględnić weryfikację składanych ofert, kwestię ujmowania w rejestrze ofert, jak również zadania związane z przygotowaniem i rozliczeniem umowy dotacji. Powyższy szacunek etatów powinien dotyczyć osób zatrudnionych w komórkach organizujących konkursy bez etatów naczelników, wyższej kadry zarządzającej czy ekspertów zasiadających w komisjach konkursowych.

 

Wyjaśnienia z dnia 11.06.2012 – zgłaszający: UM Gliwice

Dotyczy: " Organizacji pracy urzędu”
Pytanie: Wydatki na fundusz płac ogółem - co rozumiemy pod tym pojęciem: dla UM Gliwice to są wydatki z rozdziału 75023 i 75011. - w tym znajduje się również otrzymywana dotacja na wynagrodzenia na zadania z administracji rządowej oraz dofinansowanie do zadań z administracji rządowej, które w naszym budżecie rozliczany z rozdz. 75011. Natomiast wydatki z rozdziałów 75647 i 75101 - nie są u nas liczone w funduszu płac. Czy tak ma być?
Wyjaśnienie: Tak. W niektórych urzędach wydatki na fundusz płac są również ponoszone z rozdziałów 75647 i 75101, dlatego wskazano te rozdziały.

 

Wyjaśnienia z dnia 11.06.2012 – zgłaszający: UM Kalisz

Dotyczy: " Monitorowanie zaległości podatkowych”
Pytanie nr 4 i 5: Czy w tych punktach winny znaleźć się zaległości z tytułu podatku od nieruchomości na dzień 2011.12.31 pomniejszone o wartość odpisów aktualizujących należności, czy tylko o zaległości podatników będących w upadłości w stosunku do których nie można prowadzić postępowania egzekucyjnego.
Nadmieniam, iż zgodnie z art. 35b ustawy z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości (Dz. U. z 2009r. Nr 152 poz. 1223 z późn. zm.) do odpisów aktualizujących należności z tytułu podatku od nieruchomości w naszym urzędzie zaliczamy:
- należności od dłużników postawionych w stan likwidacji i w stan upadłości, których zaległości nie zostały objęte zabezpieczeniem w postaci hipoteki przymusowej i zastawu skarbowego,
- należności w stosunku do których umorzono postępowanie egzekucyjne,
- należności, które uległy przedawnieniu.
Wyjaśnienie: Chodzi o zaległości z tytułu podatku od nieruchomości pomniejszone o wartość odpisów aktualizujących te należności zgodnie z art. 35b ustawy z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości (Dz. U. z 2009r. Nr 152 poz. 1223 z późn. zm.) tak jak to podaje autor pytania.


 Wyjaśnienia z dnia 06.06.2012 – zgłaszający: UM Sosnowiec

Dotyczy: " Monitorowanie zaległości podatkowych”
Pytanie nr 6: Należy wykazać kwotę objętą tytułami wykonawczymi pomniejszoną o kwotę objętą
tytułami których nie można wyegzekwować (od podmiotów upadłych). Wątpliwość powstaje w związku z faktem, iż w przypadku tytułów wykonawczych obejmujących zaległości podmiotów w upadłości, postępowanie egzekucyjne (po uprawomocnieniu się postępowania) zostaje umorzone z mocy prawa - art. 146 ustawy prawo upadłościowe i naprawcze.
Wyjaśnienie: Chodzi o kwotę objętą tytułami wykonawczymi pomniejszoną o kwotę objętą tytułami
których nie można wyegzekwować ze względu właśnie na upadłość podmiotów.
 

Wyjaśnienia z dnia 05.06.2012 – zgłaszający: UM Tarnów

Dotyczy: " Egzekwowanie zaległości podatkowych z tytułu podatku od nieruchomości"
Pytanie nr 4: - Kwota zaległości podlegających egzekucji w danym roku na dzień 31 grudnia danego roku dotycząca podatku od nieruchomości[1] (zł) - należy uwzględnić wszystkie zaległości łącznie (bieżące i z lat poprzednich), czy tylko te, które są już, lub zostały wcześniej objęte tytułami wykonawczymi?
Wyjaśnienie: Należy uwzględnić wszystkie zaległości łącznie (bieżące i z lat ubiegłych).


Wyjaśnienia z dnia 05.06.2012 – zgłaszający: UM Rybnik

Dotyczy: " Egzekwowanie zaległości podatkowych z tytułu podatku od nieruchomości"
Pytanie nr 4, 5 i 6: Czy kwotę zaległości należy podawać wraz z należnymi odsetkami za zwłokę?
Wyjaśnienie: Kwotę zaległości podajemy bez odsetek

Dotyczy: " Egzekwowanie zaległości podatkowych z tytułu podatku od nieruchomości"
Pytanie nr 3 i 5: Jakie zaległości powinny zostać wykazane? Czy tylko podatki i opłaty lokalne czy też także zaległości z tytułu np. mandatów karnych, należności Ośrodka Pomocy Społecznej (świadczenia rodzinne, zaliczka alimentacyjna)?
Wyjaśnienie: Dotyczy wyłącznie podatków i opłat lokalnych. Zaległości z tytułu np. mandatów karnych, należności Ośrodka Pomocy Społecznej (świadczenia rodzinne, zaliczka alimentacyjna) nie są uwzględniane.
 

Wyjaśnienia z dnia 04.06.2012 – zgłaszający: UM Bytom

Dotyczy: "Monitorowanie zaległości podatkowych z tyt. podatku od nieruchomości"
Pozycja: nr 13 - "Kwota objęta tytułami wykonawczymi na dzień 31.12 danego roku (obejmuje także tyt. wykonawcze w zakresie podatków i opłat lokalnych inne niż z podatku od nieruchomości" - pytanie: Czy również osoby prawne? Proszę o potwierdzenie odpowiedzi udzielonej UM ŻORY, ponieważ w pozostałych pytaniach jest doprecyzowanie czy dotyczą osób fizycznych czy osób prawnych, a w tym nie, w związku z czym dlaczego tylko osoby fizyczne i czy to się odnosi również do poz 12
Wyjaśnienie: Potwierdzamy odpowiedź udzieloną UM Żory. Ma ona również zastosowanie do pytania 12.

Dotyczy: "Organizacja sieci szkół publicznych, gmin w tym miast na prawach powiatu oraz powiatów"
Pytanie: „wynagrodzenie nauczycieli” - jakie paragrafy klasyfikacji wydatków budżetowych mają być uwzględnione (§§ 4010, 4040, 4110, 4120 czy też § 4170, czy może również § 4440 – w opracowaniach różnie się stosuje);
Wyjaśnienie: W przypadku wynagrodzenia nauczycieli uwzględniamy następujące paragrafy: §§ 4010, 4040, 4110, 4120 oraz 4170)


Dotyczy: Organizacja sieci szkół publicznych, gmin w tym miast na prawach powiatu oraz powiatów
Pytanie: „bieżąca działalność szkoły” – ograniczona do wydatków na wynagrodzenia nauczycieli jak wyżej oraz bieżące naprawy i remonty; czy także resztą wydatków bieżących również niezbędnych w bieżącej działalności szkoły jak np. zakup energii, opału, usług telekomunikacyjnych, w tym internetu, pomocy naukowych i dydaktycznych, wydatki osobowe niezaliczone do wynagrodzeń, zakup środków czystości?
Wyjaśnienie: W przypadku „bieżącej działalności szkoły” uwzględniamy oprócz wynagrodzeń także inne wydatki: remonty, naprawy zakup energii, opału, usług telekomunikacyjnych, w tym internetu, pomocy naukowych i dydaktycznych, wydatki osobowe niezaliczone do wynagrodzeń, zakup środków czystości.


Dotyczy: Monitorowanie zaległości podatkowych z tytułu podatku od nieruchomości
Pytanie: Proszę o udzielenie odpowiedzi w zakresie pytania w obszarze dotyczącego "Liczby etatów realizujących zadanie monitorowania zaległości podatkowych w zakresie podatku od nieruchomości (osoby fizyczne)" i analogicznie pytania dotyczącego liczby etatów .... (osoby prawne)" - czy w zakresie etatów należy uwzględnić również cząstkowo etat naczelnika?
Wyjaśnienie: W przypadku liczby etatów nie uwzględniamy etatu naczelnika. - to podejście stosowane jest przy wszystkich usługach objętych benchmarkingiem.


Dotyczy: Opieka nad dziećmi do lat 3 (żłobki, kluby dziecięce, dzienny opiekun)
Pytanie nr 5: Liczba dzieci na jednego opiekuna w żłobku publicznym (liczba) – czy chodzi o średnią roku czy stan na 31 grudnia ?
Wyjaśnienie: Chodzi o średnią w roku

Dotyczy: Opieka nad dziećmi do lat 3 (żłobki, kluby dziecięce, dzienny opiekun)
Pytanie nr 6: Liczba dzieci na jednego opiekuna w żłobku niepublicznym (liczba) - czy chodzi o średnią roku czy stan na 31 grudnia ?
Wyjaśnienie: Chodzi o średnią w roku

Dotyczy: Opieka nad dziećmi do lat 3 (żłobki, kluby dziecięce, dzienny opiekun)
Pytanie nr 10: Kwota dofinansowania na jedno dziecko w żłobku publicznym. Czy uwzględniać w tych obliczeniach inwestycje?
Wyjaśnienie: W danych dotyczących dofinansowania na jedno dziecko nie uwzględniamy inwestycji. ze względu na to że nie wszystkie samorządy przeprowadzają inwestycje i możemy uzyskać trudności w interpretacji danych)

Dotyczy: Opieka nad dziećmi do lat 3 (żłobki, kluby dziecięce, dzienny opiekun)
Pytanie nr 11: Kwota dofinansowania na jedno dziecko w żłobku niepublicznym. Rozumiem, że uwzględniamy w tych obliczeniach inwestycje
Wyjaśnienie: W danych dotyczących dofinansowania na jedno dziecko nie uwzględniamy inwestycji. (patrz punkt wyżej). Warto rozważyć podanie tych danych w kolejnym roku zbierania danych.

 


Wyjaśnienia z dnia 04.06.2012 – zgłaszający: UM Gliwice

Dotyczy: "Aktualizacja bazy podatników podatku od nieruchomości stanowiącego dochód gminy, w tym miasta na prawach powiatu”
Pytanie nr 4: Czy chodzi o wszystkie postępowania podatkowe także nie związane z wydawaniem decyzji ustalających np. decyzja o odpowiedzialności osób trzecich, decyzje w zakresie ulg podatkowych itp?
Wyjaśnienie: Tak, chodzi o wszystkie postępowania podatkowe także nie związane z wydawaniem decyzji ustalających.


Dotyczy: "Aktualizacja bazy podatników podatku od nieruchomości stanowiącego dochód gminy, w tym miasta na prawach powiatu”
Pytanie 5, 8, 10 i 11: Czy należy podać także powierzchnie, które są deklarowane przez podatników jako zwolnione, czy tylko te za które należny jest podatek?
Wyjaśnienie: Należy wziąć pod uwagę całą powierzchnię objętą opodatkowaniem, także te zwolnione.

 

 

Wyjaśnienia z dnia 04.06.2012 – zgłaszający: UM Dąbrowa Górnicza

Dotyczy: " Realizacja usług społecznych w drodze konkursów na działalność pożytku publicznego”
Pytanie nr 2 i 3: liczba zadań publicznych zlecanych organizacjom pozarządowym do realizacji w danym roku budżetowym, liczba ofert rozpatrzonych pozytywnie, które otrzymały dotacje na realizacje zadań publicznych - Czy mamy brać pod uwagę nabór wniosków o datacje w ramach rozwoju sportu? Czy na potrzeby ankiety dotacje dot. rozwoju sportu mają być ujęte?
Wyjaśnienie: Tak wliczamy dotacje w ramach rozwoju sportu zarówno do pytań ogólnych tj. 2 i 3 jak również bardziej szczegółowego pytania nr 13. Liczba zadań publicznych zlecanych organizacjom pozarządowym do realizacji w danym roku budżetowym w obszarze tematycznym sport i kultura fizyczna (obszar 17 w Art. 4 Uodpp).

 

Wyjaśnienia z dnia 01.06.2012 – zgłaszający: UM Kalisz

Dotyczy: " Zarządzanie zasobami ludzkimi w urzędzie gminy, w tym miasta na prawach powiatu oraz w starostwach powiatowych”
Pytanie nr 27: Łączna kwota wypłacona na wynagrodzenia bez pochodnych na wynagrodzenia, par 401 (ze składnikami motywacyjnymi) Czy powinno zawierać dodatek funkcyjny, dodatek specjalny (przyznawany różnie), ekwiwalent za urlop, wynagrodzenie za urlop, dodatek za pracę w nocy, wynagrodzenie za pracę w godz. nadliczbowych, dopełnienie do etatu, wynagrodzenie za chorobę?
Wyjaśnienie: Dane dotyczące zatrudnienia powinny zawierać wszystkie składniki stale i zmienne ( w tym dodatki funkcyjne, specjalne, za prace w nocy, ekwiwalenty za urlop, wynagrodzenia za godz. nadliczbowe, chorobę).
 

 

Wyjaśnienia z dnia 01.06.2012 – zgłaszający: UM Gliwice

Dotyczy: " Organizacja sieci szkół publicznych, gmin w tym miast na prawach powiatu oraz powiatów "
Pytanie nr 2: Średnioroczna liczba uczniów na 1 nauczyciela (etat) na każdy typ szkół (opisowo). Czy chodzi o etat przeliczeniowy? czy w przypadku zatrudnienia nauczycieli w zespołach szkół nie ma możliwości rozbicia etatu ze względu na typ szkoły – nauczyciel może uczyć np. w gimnazjum i w szkole ponadgimnazjalnej ponadto są etaty w szkołach niezwiązane bezpośrednio z oddziałem jak zniżki kierownicze, etaty wsparcia (pedagog, psycholog …), płatne nieobecności (urlopy zdrowotne, stany nieczynne)
Wyjaśnienie: W przypadku średniej liczby uczniów na nauczyciela chodzi o etaty przeliczeniowe.

Dotyczy: " Organizacja sieci szkół publicznych, gmin w tym miast na prawach powiatu oraz powiatów "
Pytanie nr 3: Liczba uczniów w oddziale na 31 marca i 30 września (średnia w danym roku ). Czy chodzi o średnią liczebność oddziałów?
Jeżeli tak – to czy średnią liczebność oddziałów ogólnodostępnych? (czyli bez oddziałów integracyjnych, wyrównawczych, terapeutycznych, specjalnych? Czy z uwzględnieniem typu szkoły? (klasy szkół podstawowych i gimnazjalnych są mnie liczne niż klasy szkół ponadgimnazjalnych)
Wyjaśnienie: Chodzi o średnia liczebność oddziałów ogólnodostępnych.

Dotyczy: " Organizacja sieci szkół publicznych, gmin w tym miast na prawach powiatu oraz powiatów "
Pytanie: W pytaniach nie uwzględniono przedszkoli. Czy należy przez to rozumieć, że wszystkie dane dotyczą tylko szkół (czyli bez przedszkoli i innych placówek oświatowych)?
Wyjaśnienie: Tak, w gromadzeniu danych dotyczących sieci szkol publicznych nie uwzględniamy przedszkoli.

 


Wyjaśnienia z dnia 01.06.2012 – zgłaszający: UM Sosnowiec

Dotyczy: „ Egzekwowanie zaległości podatkowych z tytułu podatku od nieruchomości”
Pytanie nr 9: " Egzekwowanie zaległości podatkowych z tytułu podatku od nieruchomości" należy wykazać ilość przyjętych w 2011r. tytułów wykonawczych do realizacji mając na uwadze fakt, iż wpływ tytułu wykonawczego jest równoznaczny z wszczęciem postępowania egzekucyjnego.
Wyjaśnienie: należy wykazać ilość przyjętych w 2011r. tytułów wykonawczych do realizacji mając na uwadze fakt, iż wpływ tytułu wykonawczego jest równoznaczny z wszczęciem postępowania egzekucyjnego.

 


Wyjaśnienia z dnia 01.06.2012 – zgłaszający: UM Rybnik

Dotyczy: „Monitorowanie zaległości podatkowych z tytułu podatku od nieruchomości”
Pytanie nr 6: Kwota objęta tytułami wykonawczymi w danym roku w stosunku do osób prawnych na dzień 31 grudnia danego roku w zakresie podatku od nieruchomości (zł)" - czy chodzi tutaj o podanie kwoty, na jaką wystawiono tytuły wykonawcze wobec wszystkich osób prawnych, czy o wartość wynikającą ze stosunku kwoty objętej tytułami wykonawczymi do liczby osób prawnych posiadających zaległości
Wyjaśnienie: Chodzi tutaj o podanie kwoty, na jaką wystawiono tytuły wykonawcze wobec wszystkich osób prawnych

Dotyczy: „Monitorowanie zaległości podatkowych z tytułu podatku od nieruchomości”
Pytanie nr 8 i 9: Liczba etatów realizujących zadanie monitorowania zaległości podatkowych w zakresie podatku od nieruchomości - osoby prawne (etaty)/osoby fizyczne (etaty)" - czy jeśli kwestią tą zajmują się 3 osoby pracujące na pełnym etacie, to w zakresie każdego z pytań należy wpisać 1,5 etatu (tj. 1,5 etatu osoby prawne i 1,5 etatu osoby fizyczne)
Wyjaśnienie: W zasadzie tak jeśli ich rozkład obciążenia dzieli się po równo: jeśli natomiast jest inaczej np więcej czasu wymaga monitorowanie osób prawnych to powinno to odzwierciedlać np 1,25 na osoby fizyczne i 1,75 na osoby prawne.

Dotyczy: „Monitorowanie zaległości podatkowych z tytułu podatku od nieruchomości”
Pytanie: Liczba wystawionych tytułów wykonawczych w stosunku do osób prawnych w danym roku na 31 grudnia danego roku w zakresie podatku od nieruchomości (liczba)" - czy chodzi tutaj o podanie wyłącznie liczby wystawionych tytułów wykonawczych wobec wszystkich osób prawnych, czy o ilość tytułów wykonawczych w stosunku do liczby osób prawnych posiadających zaległości.
Wyjaśnienie: Chodzi tutaj o podanie wyłącznie liczby wystawionych tytułów wykonawczych wobec wszystkich osób prawnych

 

Wyjaśnienia z dnia 31.05.2012 – zgłaszający: UM Kalisz

Dotyczy: " Informacje ogólne o urzędzie i danej jednostce terytorialnej "
Pytanie nr 10: Wykaz wydziałów z liczbą pracowników na dzień 31 grudnia danego roku z podziałem na urzędnicze i pomocnicze (zestawienie) - Czy tylko taki podział, czy też wliczyć kierownicze urzędnicze, stanowiska obsługi itp.?
Wyjaśnienie: Tak, pełny wykaz zgodnie z zgodnie z klasyfikacją rozporządzenia RM z dnia 18.03.2009 w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych z późn. zm.

Dotyczy: " Organizacja pracy urzędu "
Pytanie nr 20-24: Czy wliczyć też wypłacone nagrody? Czy wliczyć też wypłacone nagrody oraz dodatkowe wynagrodzenie roczne "trzynastki"?
Wyjaśnienie: Tak nagrody wliczamy w wynagrodzenia pracowników oraz wszystkie składniki stałe i zmienne (nagrody, trzynastki, dodatki)
 

Dotyczy: " Zarządzanie zasobami ludzkimi w urzędzie gminy, w tym miasta na prawach powiatu oraz w starostwach powiatowych”
Pytanie nr 7: Liczba osób/pracowników zatrudnionych na stanowiskach urzędniczych (stan na dzień 31 grudnia) - czy wliczyć też stanowiska kierownicze urzędnicze?
Wyjaśnienie: Tak Liczba pracowników zatrudnionych na stanowiskach urzędniczych, w tym kierowniczych.
 

Dotyczy: " Organizacja pracy urzędu "
Pytanie nr 17: Liczba osób przedłużających pracę w urzędzie po zakończeniu pierwszej umowy na czas nieokreślony ? - czy na pewno na czas nieokreślony?
Wyjaśnienie: Tak, gdyż interesują nas osoby przedłużające prace po zakończeniu pierwszej umowy na czas określony jak również nieokreślony

 

Wyjaśnienia z dnia 28.05.2012 – zgłaszający: Urząd Miejski w Bielsku-Białej
 

Dotyczy: " Realizacji usług społecznych w drodze konkursów na działalność pożytku publicznego"
Pytanie: nr 6 - 16: Proszę o informację, czy w pytaniach dot. liczby zadań publicznych zlecanych organizacjom pozarządowym do realizacji w roku budżetowym w określonych obszarach tematycznych (pyt.6-16) chodzi o liczbę zadań publicznych ogłoszonych w ramach otwartych konkursów ofert, czy też o liczbę zleconych zadań (podpisanych umów - dotacji) organizacjom pozarządowym w ramach otwartych konkursów ofert.
Wyjaśnienie: W pyt.6-16 chodzi o liczbę zadań publicznych ogłoszonych w ramach otwartych konkursów.

 

Wyjaśnienia z dnia 28.05.2012 – zgłaszający: Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej
 

Dotyczy: "Organizacja sieci szkół publicznych w zakresie dotyczącym kształcenia "
Pytanie: nr 2; 3 - Czy w liczbie uczniów uwzględniamy dzieci realizujące obowiązkowe przygotowanie przedszkolne w 2011 r., wszystkie dzieci przedszkola czy nie uwzględniamy ich w ogóle
Wyjaśnienie: Liczba uczniów dotyczy szkół podstawowych i wyżej, nie uwzględniamy dzieci uczęszczających do przedszkoli.



Wyjaśnienia z dnia 28.05.2012 – zgłaszający: Urząd Miejski w Rybniku

 

Dotyczy: "Organizacja sieci szkół publicznych w zakresie dotyczącym kształcenia "
Problem nr 1: W tytule tabeli na stronie 12/19 zaliczono do zadań powiatu tylko finansowanie ponadgimnazjalnych szkół zawodowych. Czy należy rozumieć, że licea ogólnokształcące lub szkolnictwo specjalne nie mieści się w tej tabeli w finansowaniu zadań powiatowych?
Wyjaśnienie: Chodzi o wyszczególnienie zadań za które odpowiadają gminy, w przypadku miast na prawach powiatu bierzemy pod uwagę także licea i szkolnictwo specjalne bo gminy finansują takie szkoły.


Dotyczy: "Organizacja sieci szkół publicznych w zakresie dotyczącym kształcenia "
Problem nr 2: Ponieważ w pkt. 2 zaznaczono, że tabela dotyczy szkół masowych oraz w tytule wymieniono tylko takie - należy domniemywać, że do sprawozdań nie bierzemy danych dot. szkolnictwa specjalnego ani na placówki pracy pozaszkolnej czy poradnię?
Wyjaśnienie: Pozycja średnioroczna liczba uczniów na 1 nauczyciela odnosi się do szkół masowych, w przypadku innych typów szkół trudno zapewnić porównywalne dane.

Dotyczy: "Organizacja sieci szkół publicznych w zakresie dotyczącym kształcenia "
Problem nr 3: Czy do danych bierzemy pod uwagę tylko wydatki ponoszone w szkołach, pomijając wydatki na rzecz oświaty ponoszone przez UM?
Wyjaśnienie: Do danych zaliczamy wszystkie wydatki jakie ponosi urząd gminy(powiatu) na oświatę w szkołach.

Dotyczy: "Organizacja sieci szkół publicznych w zakresie dotyczącym kształcenia "
Problem nr 4: Czy przez określenie dofinansowanie w pkt. 6 i 7 rozumiemy dopłatę miasta do wydatków poniesionych w szkołach a przekraczających otrzymaną subwencję?
Wyjaśnienie: Analogicznie jak w pytaniu 3: do danych zaliczamy wszystkie wydatki ponoszone przez urząd gminy(powiatu) na oświatę w szkołach.

Dotyczy: "Organizacja sieci szkół publicznych w zakresie dotyczącym kształcenia "
Problem nr 5: Czy w przypisach 30 i 31 określenie wydatki bieżące zawiera oprócz wydatków na płace tylko wydatki na bieżące awarie i remonty - czyli nie zawierają innych wydatków rzeczowych np. kosztów zakupu energii, wody gazu, opału itd.? (30 Bieżąca działalność szkół uwzględnia poza dofinansowaniem wynagrodzenia nauczycieli także wydatki na bieżące awarie i remonty. 31 Bieżąca działalność szkół uwzględnia poza dofinansowaniem wynagrodzenia nauczycieli obejmuje także wydatki na bieżące awarie i remonty.)
Wyjaśnienie: W przypadku podawania kwoty dofinansowania do bieżącej działalności szkół, bieżąca działalność zawiera płace, bieżące awarie, remonty oraz inne wydatki rzeczowe np. koszty zakupu energii, wody gazu.

Dotyczy: "Organizacja sieci szkół publicznych w zakresie dotyczącym kształcenia "
Problem nr 5: Czy nie bierzemy w ogóle pod uwagę przedszkoli?
Wyjaśnienie: Przedszkola nie są brane w gromadzeniu danych.

Dotyczy: "Organizacja sieci szkół publicznych w zakresie dotyczącym kształcenia "
Problem nr 6: W jaki sposób liczymy średnie wynagrodzenie skoro w 2011 były dwie wartości - inna od stycznia do sierpnia 2011 i inna od września do grudnia 2011. Może lepiej podać kwoty nadpłaty i niedopłaty?
Wyjaśnienie: Wyliczamy jako średnią tych dwóch wartości.
 

 

Wyjaśnienia z dnia 25.05.2012 – zgłaszający: Urząd Miejski w Sosnowcu

Dotyczy: "Zarządzanie zasobami ludzkimi w urzędzie"
Pytanie: nr 31; 32 - Jak należy wyliczyć w punkcie 31 oraz 32 wynagrodzenie średniomiesięczne dla naczelników wydziałów i kierowników referatu :
• z wykonania czy z angaży,
• jakie składniki wynagrodzenia należy uwzględnić?
Wyjaśnienie: Wynagrodzenie średniomiesięczne dla naczelników wydziałów i kierowników referatu powinno być liczone uwzględniając wszystkie składniki stale i zmienne, w tym dodatki motywacyjne, sluzbowe, trzynastki, nagrody i inne dodatki.

  

Wyjaśnienia z dnia 25.05.2012 – zgłaszający: Miejski Zarząd Oświaty w Tychach

Dotyczy: "Organizacja sieci szkół publicznych w zakresie dotyczącym kształcenia"
Pytanie: nr 18 - „Kwota dofinansowania do szkół niepublicznych w danym roku" w Tabeli 11 należy podać łączną kwotę przekazanych szkołom niepublicznym dotacji, czy kwotę różnicy pomiędzy subwencją otrzymaną na sfinansowanie dotacji dla szkół niepublicznych a przekazanymi dotacjami?
Wyjaśnienie: W pozycji nr 18 podajemy łączną kwotę przekazanych szkołom niepublicznych dotacji. Wydaje mi się jednak, iż w przyszłości powinniśmy dodać również tę drugą kwotę – będzie to uwaga dla nas na kolejny cykl testowy.

 

 Wyjaśnienia z dnia 25.05.2012 – zgłaszający: UM Rybnik

Dotyczy: "Organizacja pracy urzędu"
Pytanie: nr 9 - Proszę o doprecyzowanie pytania nr 9. Wydatki - rozdział 750647 w tabeli "Organizacja pracy urzędu". O jaki rozdział dokładnie chodzi?
Wyjaśnienie: Wystąpiła literówka - powinno być 75647.

 

 Wyjaśnienia z dnia 24.05.2012 – zgłaszający: UM Rybnik

Dotyczy: "Realizacji usług społecznych w drodze konkursów na działalność pożytku publicznego"
Problem nr 1: Czy należy tu uwzględniać jedynie zadania publiczne zlecane do realizacji organizacjom pozarządowych na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, czy również zlecane na podstawie innych ustaw?
Wyjaśnienie: Dotyczy wszystkich konkursów, które dotyczą działalności pożytku publicznego zgodnie z definicją w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, także jeśli ogłaszanie wynika z innych ustaw.
 

Dotyczy: "Realizacji usług społecznych w drodze konkursów na działalność pożytku publicznego"
Problem nr 2: Druga nieścisłość to liczba etatów wykonujących zadanie organizacji konkursów na działalność pożytku publicznego (czy uwzględnić każdego pracownika w urzędzie mającego jakiś wpływ na treść ogłoszenia, z naczelnikami i zastępcami prezydentów włącznie, którzy biorąc udział w konkursie na etapie zatwierdzania ostatecznej treści ogłoszenia oraz posiedzeń komisji konkursowych)?
Wyjaśnienie: Nie uwzględniamy naczelników i prezydentów a jedynie osoby mające w zakresie obowiązków zadanie organizacji konkursów i liczymy obciążenie danych pracowników tzn. jeśli poświęcają na to 20 z 40 godz. tygodniowe to jest to 0,5 etatu.

Dotyczy: "Realizacji usług społecznych w drodze konkursów na działalność pożytku publicznego"
Problem nr 3: W zakresie pkt. 4 dot. liczby organizacji pozarządowych zarejestrowanych na terenie Miasta według KRS - poza tymi organizacjami, na terenie Miasta działają również organizacje pozarządowe zarejestrowane w ewidencji klubów sportowych, których statuty nie przewidują prowadzenia działalności gospodarczej, prowadzonej przez Prezydenta Miasta Rybnika oraz uczniowskie kluby sportowe. Czy te organizacje również uwzględniać?
Wyjaśnienie: W tym wypadku i dla celów porównawczych uwzględniamy organizacje zarejestrowane w KRS.

 

 Wyjaśnienie z dnia 23.05.2012 - zgłaszający: UM Sosnowiec

Dotyczy: "Zarządzania zasobami ludzkimi w urzędzie"
Pytanie: nr 31/32 - Średni wynagrodzenie naczelników / kierowników w danym roku - czy należy tu podać  wynagrodzenie średniomiesięczne czy średnioroczne?
Wyjasnienie: Chodzi o wynagrodzenie średniomiesięczne - uwagę wprowadzono już przy pytaniach w ankiecie dostępnej w narzędziu.


Wyjaśnienie z dnia 23.05.2012 - zgłaszający: UM Kalisz

Dotyczy: "Organizacji pracy urzędu"
Pytanie: nr 9 - Wydatki - rozdział 750647 (w zł) - Nie ma takiej klasyfikacji jak 750647, poprawnie to 75647.
Wyjaśnienie: Wystąpiła literówka, rzeczywiście powinno być 75647 - wprowadzono już poprawkę w ankiecie dostępnej w narzędziu.

 

Wyjaśnienie z dnia 21.05.2012 - zgłaszający: UM Tychy

Dotyczy: "Monitorowania zaległości podatkowych z tytułu podatku od nieruchomości"
Pytanie: nr 4 /5 -  Proszę o doprecyzowanie pojęcia "kwoty, których nie można  wyegzekwować" 
Wyjaśnienie: Pod tym pojęciem należy rozumieć należności, wobec których nie jest prawnie dopuszczalne prowadzenie egzekucji administracyjnej. Dotyczy to przede wszystkim zaległości podmiotów, wobec których zostało wszczęte postępowanie upadłościowe.

 

Wyjaśnienie z dnia 18.05.2012 - zgłaszający: UM Sosnowiec


Dotyczy: „Rejestracji działalności gospodarczej”
Problem nr 1: Jaka jest różnica między pytaniem zawartym w pozycji 4 - Liczba wniosków jakie wpłynęły w zakresie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej przed wprowadzeniem CEIDG, a poz. 13 - Liczba rejestracji działalności gospodarczej w ciągu roku przed wprowadzeniem centralnej ewidencji? (liczba wniosków = liczbie rejestracji).
Wyjaśnienie: Pozycja 13 jest zbędna przy wyszczególnieniu wpisu (poz. 4), zmiany (poz. 5), likwidacji (poz. 6), zawieszenia działalności (poz. 7) i wznowienia działalności gospodarczej (poz. 8).

Problem nr 2: Czy w pytaniu z pozycji 19 chodzi o ilość zarejestrowanych w ciągu jednego dnia przedsiębiorców czy o ilość wniosków załatwionych w terminie 1 dnia czyli od ręki?
Wyjaśnienie: Chodzi o ilość wniosków załatwianych w ciągu 1 dnia ( od ręki) - dotyczy okresu przed wprowadzeniem CEDG.

Problem nr 3: Wydaje mi się, że w pytaniu z poz. 12 pomyłkowo wpisano "przed" zamiast "po".
Wyjaśnienie: Tak, w pozycji 12 powinno być "po wprowadzeniu CEDG".

Problem nr 4: Sprawami ewidencji działalności gospodarczej zajmuje się referat (nie Wydział)- czy należy policzyć etat kierownika, który ma w zakresie obowiązków prowadzenie również innych spraw?
Wyjaśnienie: Etaty pracowników wykonujących różne zadania wyliczamy na zasadzie szacunku faktycznego obciążenia, tzn. jeśli pracownik poświęca na wykonywanie danego zadania 20 godz. z 40 godz. pracy to jest to 0,5 etatu.

 

Wyjaśnienie z dnia 17.05.2012 - zgłaszający: UM Bielsko-Biała
Dotyczy: "Organizacji pracy urzędu"
Pozycja: nr 5 - "Wydatki na fundusz płac ogółem - obejmuje wszystkie wydatki z funduszu zawarte w paragrafie 4010, 4040, 4110, 4120, 4011-9" - pytanie: Czy w tej pozycji celowo pominięto paragrafy pochodnych (411, 412) z rozwinięciem 1-9? Czy też jest to tylko pomyłka?
Wyjaśnienie: Jest to pomyłka, jednakże by nie wprowadzać zbyt wielu zmian uwzględnimy tą uwagę w przyszłym roku.

  

Wyjaśnienie z dnia 16.05.2012 - zgłaszający: UM Tychy
Dotyczy:  "Zarządzania zasobami ludzkimi w urzędzie gminy, w tym miasta na prawach powiatu oraz w starostwach powiatowych"
Pozycja: nr 21 - "Liczba etatów w jednostce zajmujących się planowaniem budżetu i obsługą wynagrodzeń"
Wyjaśnienie: Chodzi o planowanie budżetu wynagrodzeń

 

Wyjaśnienia z dnia 14.05.2012 - zgłaszający: UM Rybnik
Dotyczy: "Zarządzania zasobami ludzkimi w urzędzie gminy, w tym miasta na prawach powiatu oraz w starostwach powiatowych"
Pozycja: nr 2 - "Liczba osób zmieniających pracę (odejść z pracy w urzędzie)
Wyjaśnienie: Liczymy wszystkie osoby, które odeszły z pracy z urzędy z własnej i pracodawcy inicjatywy, ale nie na emeryturę.

Dotyczy: "Zarządzania zasobami ludzkimi w urzędzie gminy, w tym miasta na prawach powiatu oraz w starostwach powiatowych"
Pozycja: nr 6 - "Liczba pracowników zwolnionych z pracy w urzędzie
Wyjaśnienie: Chodzi o osoby zwolnione z pracy przez pracodawcę

Dotyczy: "Zarządzania zasobami ludzkimi w urzędzie gminy, w tym miasta na prawach powiatu oraz w starostwach powiatowych"
Pozycja: nr 13 - "Średni staż pracy pracowników zatrudnionych w urzędzie na dzień 31 grudnia danego roku
Wyjaśnienie: Pytanie dotyczy stażu pracy w danym urzędzie (chcemy wiedzieć jak długo urzędnicy pracują w danym urzędzie)

Dotyczy: "Zarządzania zasobami ludzkimi w urzędzie gminy, w tym miasta na prawach powiatu oraz w starostwach powiatowych"
Pozycja: nr 16 - "Liczba osób, którym urząd nie przedłożył oferty po zakończeniu pierwszej umowy na czas określony" - UM Rybnika zaproponował inne brzmienie pytania: Liczba osób, z którymi pracodawca nie zawarł kolejnej umowy na czas określony
Wyjaśnienie: Ekspert proponuje pozostawienie dotychczasowego sformułowania, gdyż  to pokazuje wyraźnie czy urząd chciał czy też nie zawierać umowę z osobami podejmującymi pracę na czas określony. Propozycja Urzędu Rybnika jest zbyt ogólna i nie daje dokładniej informacji na temat działań podejmowanych przez urząd, gdyż kolejną umowę o pracę mógł odrzucić pracownik i z tej przyczyny nie doszło do zawarcia umowy.

 

Wyjasnienia z dnia 14.05.2012 - zgłaszający UM Żory
Dotyczy: "Aktualizacjia informacji o podatnikach"
Pozycja: nr 4 - " Kwota zaległości w zakresie podatku od nieruchomości - os. prawne na dzień 31 grudnia roku objętego benchmarkingiem pomniejszona o kwoty, których nie można wyegzekwować" - pytanie: Czy wykazujemy także postępowania podatkowe dotyczące łącznego zobowiązania pieniężnego?
Wyjaśnienie: Pozycja odnośi się także do postępowań podatkowych dotyczących łącznego zobowiązania podatkowego, jeśli uwzględnia ono podatek od nieruchomości.

Dotyczy: "Aktualizacja informacji o podatnikach"
Pozycja: nr 7 - "Kwota objęta tytułami wykonawczymi w danym roku w stosunku do os. fiz. na dzień 31.12 danego roku w zakresie podatku od nieruchomości - pytanie: Czy tu wymiar masówka + pkt. 4?
Wyjaśnienie: Nie uwzględniamy tzw. masówki. Liczba postępowań bez tzw. decyzji wymiarowych (masówki generowanej przez automaty)

Dotyczy: "Aktualizacja informacji o podatnikach"
Pozycja: nr 13 - "Kwota objęta tytułami wykonawczymi na dzień 31.12 danego roku (obejmuje także tyt. wykonawcze w zakresie podatków i opłat lokalnych inne niż z podatku od nieruchomości" - pytanie: Czy również osoby prawne?
Wyjaśnienie: Pytanie dotyczy osób fizycznych
 

Monika Papis, ŚZGiP
Fundusze Europejskie Śląski Związek Gmin i Powiatów Unia Europejska
©Śląski Związek Gmin i Powiatów - 2011