Zakres badania jest ściśle związany z zakresem procesów realizowanych w jednostkach przyjętym do pierwszego testowego benchmarkingu i obejmuje rozbudowaną część obejmującą organizację pracy urzędu oraz sondażowe pytania odnoszące się do dostępności usług edukacyjnych oraz opieki nad dziećmi do lat 3, działalności organizacji pożytku publicznego, oświetlenia miasta/gminy/powiatu oraz prowadzenia działalności gospodarczej i realizacji inwestycji.
W efekcie badania w lipcu br. wszyscy kierownicy jednostek uczestniczących w projekcie otrzymają na wyłączność raport szczegółowy obejmujący wyniki badania w konkretnej jednostce. Dla potrzeb prowadzenia benchmarkingu zostanie natomiast sporządzony raport obejmujący dane uśrednione z podziałem na miasta na prawach powiatu, gminy i powiaty ziemskie biorące udział w projekcie – raport z wynikami uśrednionymi będzie ogólnodostępny w portalu projektu www.benchmarking.silesia.org.pl i będzie wykorzystywany m.in. przez uczestników projektu w toku analizy procesów poddanych benchmarkingowi w ramach wymiany doświadczeń i identyfikacji dobrych praktyk.
Badanie przeprowadzi profesjonalna firma realizująca usługi badań sondażowych wyłoniona w trybie konkurencyjnym przez Śląski Związek Gmin i Powiatów - firma BioStat Piszczek, Wolny Sp. J. z siedziba w Rybniku.
Przeszkoleni ankieterzy będą prowadzić wywiady przed budynkami urzędów na próbie 1068 klientów opuszczających urząd (a w małych jednostkach na próbie 1068 mieszkańców gminy/powiatu). Dobór ilościowy próby zapewnia wysoką wiarygodność pozyskanych opinii (błąd statystyczny na poziomie 3%).